Odunpazarı Modern Müzesi son yüzyılın en iyi 25 müzesi arasına girdi!

Kaynak: Kengo Kuma and Associates

“Bir müzeyi muhteşem yapan nedir?” sorusuyla yola çıkan ARTnews’un listesinde, mekanlarda sergilenen eserler kadar, mimari tasarımının da değerli bir sanat eserine dönüştüğü ve hatta bulunduğu yerin kültürel yapısını değiştiren müze binaları yer alıyor. Aralarında Fransa’dan Centre Pompidou ve Louvre, İspanya’dan Guggenheim Bilbao, İtalya’dan MAXXI gibi dünyanın önde gelen müzelerinin bulunduğu listede yer alan OMM binası, dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’in (KKAA) imzasını taşıyor.

2019 yılında, Eskişehir’de kapılarını açan OMM, sadece bulunduğu kentte değil, Türkiye genelinde, kültürel gelişimin artırılmasını ve gençlerin sanatsal birikiminin güçlenmesini hedefleyerek tasarladığı sergi ve etkinlik programlarının yanı sıra, mimari tasarımıyla da büyük ilgi uyandırdı. OMM açılışının ardından, hem sanat hem mimari alanında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü, Avrupa Müzecilik Ödülleri ve İngiltere’de düzenlenen Museum and Heritage Awards dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görüldü.

Bugüne kadar Türkiye’den ve yurt dışından binlerce ziyaretçi ağırlayan, eğitim programları ile farklı yaştan bireyleri müze ile buluşturan OMM’u açılışından bu yana (Ocak 2022 itibarıyla) 250 bini aşkın sanatsever ziyaret etti.

Kaynak: arkitera

Tanabe Chikuunsai IV’ün Mekana Özel Yerleştirmesi 2 Haziran 2022'ye kadar ziyaretçilerle buluşmaya devam ediyor...

Kaynak: NAABO

Japonya’nın en tanınmış bambu ustası ailelerinden birinden gelen Chikuunsai IV, bambu sanatını çocukluğundan itibaren aynı zamanda ustası olan babasından öğrendi. Tokyo Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin heykel bölümünden 1999’da mezun olduktan sonra çalışmalarını Osaka’da devam ettirdi.

Chikuunsai ailesinden gelen bambu sanatçıları, her kuşakta, bir yandan bu geleneksel sanatı korurken, bir yandan da eserlerine özgün bir teknikle farklı bir boyut getirmeleriyle tanınıyorlar. Chikuunsai IV, payına düşen farkı geleneksel bambu sepet örme tekniklerini mekana özgün büyük boyutlu yerleştirmelere taşıyarak ve bambu sanatına uluslararası bir tanınırlık kazandırarak yarattı.

Chikuunsai IV, OMM için Japonya’nın yalnızca Kochi bölgesindeki bir dağda yetişen “kaplan bambu” türünü kullandığı yerleştirmesini anlatırken, “Doğadaki dört elementi tema olarak aldım,” diyor. “Su, ateş, hava ve toprak. Beşinci element ise boşluk, ona kimimiz evren, kimimiz uzay diyoruz. Eskişehir’e seyahatlerimde ve burada geçirdiğimiz iki haftada karşılaştığım insanlar, onlarla etkileşimim, beşinci elementin bir parçası oldu.”

Tanabe Chikuunsai IV’ün eserleri, aralarında British Museum, Victoria and Albert Museum ve Metropolitan Museum of Art’ın da olduğu 21 müzenin kalıcı koleksiyonunda yer alıyor.

Kaynak: OMM resmi web sitesi

Maziye Bakma Mevzu Derin adlı karma sergi 31 Mayıs 2022 tarihine kadar görülebilecek...

"Maziye Bakma Mevzu Derin", geçmişten günümüze birey ve toplum arasındaki ilişkide bireye ve kimliğe biçilen rollere, toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve “öteki”yi tanımlama biçimlerimize odaklanıyor.

Kolektif hafızanın bir parçası olarak varlığını sürdüren insanın gizlediği, ama zaman zaman açık ettiği yaklaşımlar ve ifade biçimleri üzerinden şekillenen seçki, tabu ve özgürlük alanları gibi kavramları sosyal düzen ve bu düzenin ritüelleri üzerinden sorguluyor.

Aidiyet, adaptasyon, kabul görmeme, meydan okuma gibi kaçınılmaz insan olma hallerini araştıran eserler, parça ile bütün, birey ile toplum arasındaki sistematik ilişkiyi anlatıyor. Kutuplaşan ve çelişkili perspektiflerin yarattığı, kökleri geçmişe uzanan birey-toplum çatışmasını irdeleyen sergide eserler geleneksel teknik ve imgeler üzerinden inşa edilme ortak paydasında da buluşuyorlar.

Zamanın derinliklerinde gezinirken kişisel ve kolektif bilinç arasında yeni bağlar keşfetme imkânı sunan seçki, izleyiciye kendisine verilen roller, belirlenen sınırlar ve alternatif hayatlar hakkında yeni fikirler veriyor, bu bağlamda içinde bulunduğu konum ve durumları yeni bir ışık altında tekrar düşünmeye davet ediyor.

Sergi, 31 Mayıs 2022 tarihine kadar görülebilecek.

Kaynak: OMM resmi web sitesi