Ağustos Ayındaki Güncel Sergiler

Anna Laudel – Karma Sergi, “Zamanın Döngüsel Doğası"

Yaz sezonu ile başlayan "Zamanın Döngüsel Doğası" başlıklı karma sergi, Anna Laudel İstanbul’da 25 Ağustos’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

Ramazan Can, Tuğçe Diri, Emin Mete Erdoğan, Hayal İncedoğan, Bilal Hakan Karakaya, Ekin Su Koç, Fırat Neziroğlu, Cem Sonel, Halil Vurucuoğlu, Hanefi Yeter ve Serpil Yeter’den oluşan sanatçı kadrosuna sahip sergide 11 sanatçının farklı materyal ve tekniklerde üretilen disiplinlerarası eserleri yer alıyor.  

Zaman kavramının ortaya çıkışıyla ilgili farklı teorileri odağına alan sergi, zamanı ölçmeye başladığımızdan beri göç, iktidar savaşları, yabancılaşma ve inanç sistemleri gibi tekrar eden olayların yansımalarını izleyici ile buluşturuyor.

 

 

Sergi, zamanı anlamlandırmak için gece-gündüz, yaşam-ölüm gibi parçalara ayıran insanın, ayırdığı bu döngülerin içinde dünyaya verdiği zararı da gözler önüne sererken günümüzün en büyük sorunu olan iklim krizine de dikkat çekiyor.

Yüzyıllardır dünyanın kendi döngüsünde yaşadığı bu değişimlerle birlikte, belli dönemlerde yaşadığı büyük patlamalarla kendini nasıl yenilediğini sanatçıların gözünden izleyiciye sunan “Zamanın Döngüsel Doğası”, ziyaretçilerini hayatta yaşadıkları olaylarda bir anlam aramaya ve kendi içsel döngülerinde yola çıkmaya davet ediyor.

 

 

11 sanatçının seçki eserlerinden oluşan "Zamanın Döngüsel Doğası" başlıklı karma sergiyi 25 Ağustos 2022 tarihine kadar Anna Laudel’in Kazancı Yokuşu, 45 adresinde ziyaret edebilirsiniz.

 

Anna Laudel İstanbul’un internet sitesine gitmek için buraya tıklayınız.

 

Kalyon Kültür – Jonathan Monaghan, “ŞAŞAA”

Amerikalı sanatçı Jonathan Monaghan’ın şu ana kadar en kapsamlı kişisel sergisi olan “ŞAŞAA”, 27 Ağustos’a kadar Kalyon Kültür’de sanatseverlerle buluşuyor.

 

 

Baskı, heykel ve animasyon teknikleri gibi pek çok farklı medyumla eserler üreten, NFT ve dijital sanatın ilk uygulayıcılarından biri olan Jonathan Monaghan’ın  20’den fazla eseri Ceren ve Irmak Arkman küratörlüğünde Kalyon Kültür’de sergileniyor.

Sanatçının sergide öne çıkan eserleri arasında; Barok çağın savurganlığı ile dijital çağın aşırılığı arasında paralelliklere dikkat çeken, gelecek ve yok olan doğal yaşam hakkındaki kaygıları ortaya serdiği Superfluity başlıklı üç ekranlı video enstalasyonu, Den of Wolves başlıklı popüler kültür, kurumsal otorite ve teknolojiye aşırı bağımlılık arasındaki bağlantıları sürükleyici ve rüya gibi bir yolculuk çizerek gösterdiği tek kamera ile çekilmiş video enstalasyonu ve terk edilmiş bir alışveriş merkezi, lüks bir otel lobisi gibi boş ticari alanlarda dolaşan bir tek boynuzlu atı konu eden, teknoloji ve materyalizmin modern tutsaklığı için yeni bir mitoloji yaratmayı amaçladığı Disco Beast bulunuyor.

Jonathan Monaghan’ın “ŞAŞAA” başlıklı kişisel sergisini 27 Ağustos tarihine kadar Nişantaşı Taş Konak Kalyon Kültür binasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Kanyon Kültür'ün internet sitesine gitmek için buraya tıklayınız.

 

Galeri 77 – Karma Sergi, “Bloom”

Galeri 77, yurt içi ve yurt dışından temsil ettiği 16 sanatçının ekspresyonizmden sürreal işlere, neo pop-art’tan deneysel sanata, soyut ve minimalist eserlere uzanan geniş yelpazede ürettiği işlerle oluşturduğu “Bloom” isimli özel sergi Galeri 77’de 28 Ağustos’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Doğanın yenilenme halinden esinlenerek oluşturduğu “Bloom” isimli sergisiyle Galeri 77, temsil ettiği sanatçıları Narek Arzumanyan, Gayane Avetissian, Roman Babakhanian, Sedat Girgin, Armen Hakobjanyan, Vav Hakobyan, Roman Kakoyan, Mesut Karakış, David Martirosyan, Harut Mnatsakanyan, Ani Qananyan, Kirkor Sahakoğlu, Tigran Sahakyan, Arthur Tonakanyan, Halil Sercan Tunalı ve Arman Vahanyan’ın farklı üslup ve çeşitli tekniklerle ürettiği heyecan verici eserlerini sanatseverlere sunuyor.

Çeşitli üsluplardan meydana gelmiş soyut eserlerin sergilendiği sergi, ilk bölüm ve farklı tarzlarda figüratif eserlerin yer aldığı ikinci bölüm olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Farklı kavramlar, üsluplar ve üretim teknikleriyle harmanlanan ve 16 sanatçının eserleriyle izleyiciye çok sayıda çeşitlilik sunan “Bloom” isimli sergi, sanatseverlere bu farklı eserler arasında mukayese ve ilişkiler kurma imkânı sağlıyor. Galeri 77, İstanbul dışında bulunan sanatseverleri de düşünerek sergiyi eş zamanlı olarak çevrimiçi ortamlardan da izleyicileri ile buluşturuyor.

Galeri 77’nin internet sitesinden üç boyutlu sergi sanal turu ve çeşitli video, paylaşımlara erişmek mümkün.

 

Galeri 77’nin internet sitesine gitmek için buraya tıklayınız.

 

Grand Hyatt İstanbul – Karma Sergi

Grand Hyatt İstanbul, Ressam Samantha Louise Emery, Ressam Dilek Uzunoğlu Örs ve Heykeltıraş Aslışah Erdem’in eserlerinden oluşan karma bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 31 Ağustos tarihine kadar sürecek olan sergi Grand Hyatt İstanbul’da ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

Grand Hyatt’taki bu karma sergi, ressam Samantha Louise Emery bilinçdışının gücünü öne çıkaran sürrealist eserleri, Dilek Uzunoğlu Örs’ün yaz aylarında bir araya gelen ateş ve suyun karşıtlığını yansıtan eserleri ile Aslışah Erdem’in mermerit döküm ve taş heykellerinden oluşuyor.

Üç özgün sanatçıyı bir araya getiren sergi, 31 Ağustos 2022 tarihine kadar Grand Hyatt İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.

 

One Arc Gallery – Karma Sergi, “Fusion”

One Arc Gallery, 31 Ağustos’a kadar Rengin Altınalmaz, Hakan Baş, Emilie Gotmann, Karen Kuo, Can Özal, Ahmet Sarı, Mehmet Ali Yıldız, Elif Yılmaz, Murat Yılmaz’ın çalışmaları ile yer aldığı “Fusion” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor.

 

 

25 Haziran’da ziyaretçilere açılan sergi “Fusion”, izleyiciyi farklı sanat pratiklerine ve malzeme çeşitliliğine sahip yerli ve yabancı dokuz farklı sanatçının üretimlerini deneyimleye davet ediyor.

 

 

Her biri farklı disiplin, düşünce biçimi ve malzeme çeşitliliğine sahip, farklı coğrafya ve döneme ait sanatçıların son dönem çalışmalarının bir araya getirildiği sergi 31 Ağustos 2022 tarihine kadar  One Arc Gallery’de ziyaret edebilirsiniz.

 

One Arc Gallery’nin internet sitesine gitmek için buraya tıklayınız.

 

Rahmi M. Koç Müzesi – Lorenzo Mariotti, “Deniz ve Ötesi”

7 Haziran’da Rahmi M. Koç Müzesi’nde açılan İtalyan ressam Lorenzo Mariotti’nin “Deniz ve Ötesi” isimli kişisel sergisi, 11 Eylül’e kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Denizcilik konusundaki uzmanlığını tablolara yansıtan Mariotti’nin 33 yağlı boya eserinden oluşan sergi, denize ait her şeyi günlük hayattan enstantaneler ile sunarak, sanatseverleri farklı deneyimlere ortak ediyor. Denizcilik konusundaki uzmanlığını İtalyan Deniz Kuvvetleri’ne ait eğitim gemisi Amerigo Vespucci’de bölüm başkanı olarak görev yaptığı yıllarda edinen sanatçının eserlerinde tarihi fırkateynler, gemilerin yanı sıra bir tayfanın ellerine doladığı halattan açıktaki savaş gemisine bir kayıktan meraklı gözlerle bakan çocuklara kadar denize dair pek çok unsur yer alıyor. Sanatçı; mimariden manzaraya, natürmorttan portreye kadar geniş bir yelpazede, ahşap veya tuval üzerinde yağlı boya ve sulu boya çalışmaktadır.

Lorenzo Mariotti’nin “Deniz ve Ötesi” başlıklı kişisel sergisini 11 Eylül 2022 tarihine kadar Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

 

Rahmi M. Koç Müzesi’nin internet sitesine gitmek için buraya tıklayınız.