8. Çanakkale Bienali

Bu sene 8. kez düzenlenecek olan Çanakkale Bienali, Çanakkale’nin farklı mekânlarında 1 Ekim-5 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 2008 yılından bu yana Çanakkale Bienali İnisiyatifi – CABININ tarafından düzenlenen Çanakkale Bienali, bu yıl “Birlikte nasıl çalışırız?” başlığı altında gerçekleşecek.

Çalışma ve birliktelik deneyimlerine odaklanacak bienal kapsamında Türkiye’den ve dünyadan sanatçılar ve sanat inisiyatifleri, “Birlikte nasıl üretebiliriz?”, “Birlikte nasıl yaşarız?”, “Birlikte nasıl çalışırız?” sorularına yanıt arıyor. Bu sorular üzerinden tüm canlı ve cansız yapılar arasındaki karmaşık ilişkilerin bağlantılarını ve düğüm noktalarını araştırıyor. 8. Çanakkale Bienali, konukseverlik, dostluk, iş birliği, emek, sorumluluk, adalet, bağışlama, hafıza, yas, neşe gibi farklı kavramların yanı sıra “birlikte yaşama” zorunluluğunun peşini bırakmayan paradoksların; imkansızlıkların, şans ve ihtimallerin, birlikte rüya görmenin, yalnız başına kalabalıklar içinde yaşamanın, bir sofranın etrafında buluşmanın, doğanın bir parçası olarak hareket etmenin farklı biçim ve yöntemlerine bakmayı öneriyor.

​Bienal kapsamında düzenlenecek sergiler ve bienale paralel etkinlikler, 1 Ekim-5 Kasım 2022 tarihleri arasında Çanakkale kent merkezindeki farklı mekânlarda ve Troya Müzesi’nde ziyaretçilerle buluşacak.

8. Çanakkale Bienali hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.