Eylül Ayındaki Güncel Sergiler

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, “Karma” – Brieflyart

Brieflyart'ta 27 uluslararası, 44 ulusal olmak üzere toplam 71 ödül alan sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Karma” başlıklı sergisi sanatseverlerle buluşuyor. Sergide Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun yağlıboya tuval eserleri ve fine art edisyonlu baskı eserlerinin yanı sıra baskı üzerine sanatçının müdahale ettiği karışık teknik eserleri de olmak üzere 30’dan fazla eser sanatseverlere sunuluyor. Sergi, Brieflyart’ın Gümüşsuyu’ndaki galerisinde 18 Eylül 2022 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

Karma Sergi "Bir Tutam Zapt Edilemezl Karmaşıklık" - Sanatorium

Sanatorium, 9 Eylül 2022 tarihinde açılacak olan, Kerem Ozan Bayraktar, Akhmat Biikanov, Evgeny Dedov, Mehmet Dere, Şafak Şule Kemancı, Çağla Köseoğulları, Kateryna Lysovenko, Yağız Özgen, Sam Samiee, Sergen  Şehitoğlu, Osman Sadi Temizel, Viron Erol Vert, Agnes Waruguru ve Slavs and Tatars’ın araştırma ve üretimlerine yer veren, Misal Adnan Yıldız küratörlüğünde gerçekleşen “Bir Tutam Zapt Edilemez Karmaşıklık” başlıklı sergi ve yayın projesini ağırlıyor.

Sergi, gerçeklik ve bilişsel sınırlarımızla doğayı görme biçimlerimiz birlikte düşünüldüğünde, bilimin hayatımıza kattığı karmaşıklığa adanıyor. Sergi, duygusal zekaya, samimi bağlantılara, görsel şiire ve resme karşı bir açlık duyuyor. ‘İlişki durumu: Karışık’ bir çağda, şeylerin veya olayların koşullu doğasındaki karmaşıklığın - özellikle karmaşıklık kavramının - farklı formlarını fark etmek, tanımak ve anlamak üzerine önerilerde bulunuyor.

Bir sergi olarak “Bir Tutam Zapt Edilemez Karmaşıklık”, bizi (Batı) hümanizmi/öznelciliği sorusu/sorunu etrafında/karşısında birleştiren; iç içe geçen, ekolojik düzenlilikler ve jeo-merkezci öznelerden yola çıkan spesifik sanatsal perspektifleri mercek altına alıyor. Ayrıca, başlığa eklenen ve ironik bir şekilde imkânsız bir görevi işaret eden ‘‘bir tutam’’ ibaresi, yerelin, deneysel yaklaşımın ve bağlamsal düşünmenin ve bir sergi mekânının, takviminin ve bütçesinin sınırları dahilinde biraz daha alan talep ediyor. Sergi, Sanatorium’da 12 Kasım 2022 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

Karma Sergi "Nude/ Covered" - C.A.M. Galeri

C.A.M. Galeri, 09 Eylül’de açılışı gerçekleşecek “Nude/ Covered” isimli grup sergisinde Dieter Mammel, Pelda Aytaş, Eyhan Çelik, Gülfem Kessler, Nihal Martlı ve Öykü Önal’ın işlerini bir araya getiriyor. Sergideki eser seçkisi kimlik, kültür, tarih ve kişisel mitolojiler üzerinden nü/ örtülü kavramlarıyla ilgileniyor ve bu alanda katılımcı sanatçıların ifade biçimleri serginin gövdesini oluşturuyor.

“Nude/ Covered” sergisi çıplak bedene karşı yüzyıllardır oluşmuş cazibeyi de ele alarak idealize edilmiş bir form olarak “nü/ örtülü” ile dürüst, doğal ve kişisel bir sanatsal ifade arasındaki dengeyi araştırıyor. Beden ve cinsel kimliğe dair büyük ölçüde değişkenlik gösteren çağdaş sosyal normlar üzerinden farklı anlayışları yansıtan sergi, yalnızca bedensel değil aynı zamanda zihinsel ve anlamsal açıdan nü/ örtülü kavramlarına yaklaşıyor. Sergi, C.A.M Galeri’de 16 Ekim 2022 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

Karma Sergi "Taşlaşmış Rüyalar" - Galeri Nev

Galeri Nev, yeni sezona Murat Akagündüz, Sevinç Altan, Eda Aslan, Levent Aygül, Ege Berensel, Hera Büyüktaşçıyan ve Ali Kazma'nın olduğu karma sergiyle giriyor. 9 Eylül 2022’de sanatseverlerle buluşacak olan "Taşlaşmış Rüyalar" sergisi Galeri Nev'de 29 Ekim 2022 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

Ahu Akgün "Voids" - Mixer 

Ahu Akgün'ün kişisel sergisi Voids, 9 Eylül-15 Ekim 2022 tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak. Sergi, sanatçı Ahu Akgün'ün yaşadığı kayıpların ardından duygu durumlarının yarattığı soyut boşluklara odaklanıyor. Sergi, sanatçının şefkatli ve şiirsel bir nesir yazar gibi yaptığı tuval çalışmaları ve solmuş çiçeklerden oluşan buketlerden oluşan bir yerleştirme ile izleyiciye sunuluyor.

 

Ansen "Allegory of The Cave" - X-İst

Ansen’in 11. kişisel sergisi olan ve adını Yunan filozof Platon’un “Devlet” adlı eserinin yedinci kitabında Sokrates’in ağzından ortaya atılan en önemli alegorilerinden birine öykünmeyle alan “Allegory of The Cave”, sanatçının bu öykünmesini kendi sanatsal pratiği ile yorumladığı eserlerden oluşuyor. Sanatçı bu sergide, alegoride kendi algı mağaralarında yaşayan insanlar için kullanılan “mağara duvarına yansıyan imajlar” betimlemesi ile sanatçının “galeri duvarında sergilediği yapıtlar” arasındaki metaforik benzeşmeye dikkat çekmek istiyor. Sergi x-ist’de 9 Eylül- 8 Ekim 2022 tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

 

Karma Sergi "Ivy" - Zilberman Galeri

Zilberman Galeri, galerinin İstanbul'daki üç mekanını kapsayan grup sergisi “Ivy”yi 14 Eylül’de sanatseverlerle buluşturuyor. Küratörlüğünü Başak Şenova'nın yaptığı sergide Heba Y. Amin, Omar Barquet, Burçak Bingöl, Yane Calovski, Ramesh Daha, Memed Erdener, Didem Erk, Fatoş İrwen, Zeynep Kayan, Azade Köker, Bronwyn Lace, Marcus Neustetter, Cristiana de Marchi, Larry Muñoz, Maarit Mustonen, Egle Oddo, Erkan Özgen, Bochra Taboubi, Cengiz Tekin, Simon Wachsmuth ve Verena Miedl-Faißt/Nirual Kenabru gibi isimler bulunuyor. Sergi, 1 Aralık 2022 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

Karma Sergi “Sahnede 90'lar” - Salt Beyoğlu

Salt’ın 1990’lar Türkiye’sindeki kültürel ortamı ve sanat üretimlerini sahne ve performans kavramları odağında inceleyen yeni sergisi “Sahnede 90’lar”, 15 Eylül’de başlıyor. Sergi, Türkiye’de toplumsal, siyasi ve ekonomik anlamda hızlı değişimlerin yaşandığı 1990’lı yıllar, aynı zamanda özellikle İstanbul’un kültür, sanat, performans ve eğlence sahnesinde serbestlik sınırlarının sürekli genişletildiği bir döneme işaret eder. Sanat ortamında “disiplinlerarası” kavramı da bu dönemde gündeme gelir. Doğası gereği farklı disiplinlerden beslenen ve deneysel bir sanat pratiğine işaret eden performans, pek çok sanatçıya yenilikçi bir alan açar. “Sahnede 90’lar”, bu dönemin performans üretimlerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış sunmayı amaçlıyor. Sergi, Salt Beyoğlu'nda 12 Şubat 2023 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

Karma Sergi "Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?” - Meşher

Yunan mitolojisinden Ekho ve Narkissos’un karşılıksız aşk mitinden hareketle yurt içi ve yurt dışından toplam 45 sanatçının 120’ye yakın eserinden oluşan, Meşher’deki “Ben Kimse. Sen de mi kimsesin?” isimli sergi 14 Eylül’de ziyaretçileri ile buluşuyor. Sergi, 12 Şubat 2023 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

United Visual Artists (UVA) "Kaosun Eşiği" - Borusan Contemporary

Matt Clark tarafından kurulan Londra merkezli kolektif United Visual Artists (UVA), yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştırarak bizleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. UVA’nın neyin gerçek olduğuna dair algımızı değiştiren ve geliştiren değişik enstrümanlar yaratmak için yeni teknolojileri bünyesine katan yapıtları, heykel, performans ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli ifade araçlarını kapsar. Bu eserlerde ışık ve ses fiziksel materyallere dönüşür, mimari mekânlar yeniden şekil verilebilir hale gelir ve akışkanlaşır; zaman hızlanıp yavaşlar, belirsizlik içinde asılı kalmış gibi görünür. UVA’nın çalışmaları, bilinmeyen ve bilinemez olanla ilgili merakımızı uyandıran, şaşırtan ya da keyif veren şekillerde duyu organlarımızı tetikler. Sergi 17 Eylül 2022-27 Ağustos 2023 tarihleri arasında Borusan Contemporay’de ziyaretçilere açık olacak.