Eskişehir OMM Sergileri

"Yas ve Haz" Karma Sergisi

7 Eylül 2022—30 Temmuz 2023

7 Eylül 2022 tarihinde ziyaretçilerine kapılarını açıp 30 Temmuz 2023’e kadar devam edecek olan "Yas ve Haz" sergisi, 38 sanatçının eserlerini bir araya getirecek. Sergi, insana dair mutluluk, üzüntü, öfke, korku, şaşkınlık, iğrenme, küçümseme ve utanç gibi duygular olduğu gibi bedende yas ve haz gibi zıt halleri de eşzamanlı olarak mümkün kılan tüm mekanizmaları; resim, heykel, video ve yerleştirme gibi farklı disiplinlerde üretilmiş eserlere yer veriyor.

Toplumun değişen değer ve normlarına beden üzerinden yansıtan sergi, insanın çağdaş bedeninin sınırlarını ve inceliklerini, geçmişten günümüze ait olduğu karmaşık ilişkilerdeki rolünü ve etik- sosyal parametreleri ele alıyor.

 

 

Tanabe Chikuunsai IV’ün Mekana Özel Yerleştirmesi

7 Eylül 2022—6 Eylül 2023

Japonya’nın en bilinen bambu ustası ailelerinden biri olan Chikuunsai ailesi sanatçıları, bir yandan geleneksel sanatı korurken, bir yandan da eserlerine özgün bir teknikle farklı bir boyut getirmeleriyle tanınıyorlar. Chikuunsai IV, geleneksel bambu sepet örme tekniklerini mekânsal bir boyuta taşıyarak bambu sanatına uluslararası bir düzeyde tanınırlık kazandırmıştır. Tanabe Chikuunsai IV’ün eserleri, içlerinde Metropolitan Museum of Art’ın, Victoria and Albert Museum’un ve British Museum’un da bulunduğu 21 farklı müzenin kalıcı koleksiyonunda yer alıyor.