Sakıp Sabancı Müzesi Güncel Sergileri

Hüseyin Çağlayan, Souffleur

16 Eylül 2022 – 8 Ocak 2023

Sakıp Sabancı Müzesi’nde yer alan Hüseyin Çağlayan’ın Souffleur sergisi, beden ve modern antropolojiyi yeni medya aracılığıyla izleyicisine ulaştırıyor.

Sergide yer alan üç eser serisi; ‘pre-tension (özenme)’, ‘fake celebrations (sahte kutlamalar)’ ve ‘post-colonial body (sömürgecilik sonrası beden)’ den oluşuyor. Enstalasyonlarda yer alan her obje, bahsedilen üç ana konudaki boşlukları doldurarak ‘suflör’ görevi görüyor.

 

 

Modernizmin İzinde Türk Resmi

16 Eylül 2022 – 1 Mayıs 2023

Sakıp Sabancı Müzesi Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nun devamı niteliğinde olan sergi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan modernleşme sürecini yansıtmaktadır. Eserlerin kronolojik bir biçimde sunulduğu düzen, Türkiye sanat tarihinin bu döneminin kuşaklar arası etkileşimini ve değişimini izleyicilerine sunmaktadır.

 

 

Agnes Denes, Yaşayan Piramit

13 Eylül 2022 – 29 Ocak 2023

Sakıp Sabancı Müzesi, yaşayan en önemli ekofeminist sanatçılardan Agnes Denes’in “Yaşayan Piramit” isimli  mekana özgü eserine ev sahipliği yapıyor. SSM bahçesinde yer alan eser ile birlikte, Agnes Denes’in 1969’da kaleme aldığı Manifesto da sergileniyor.

Dört ton toprakla doldurulmuş ahşap basamaklı teraslardan oluşan piramit, gökyüzüne uzanan dokuz metrelik bir kavis çiziyor. Piramidin teraslarında, her bir cephesine düşen güneş ve gölge miktarına göre belirlenerek İstanbul’un kent florası içinden sanatçı ile birlikte seçilen, yaklaşık altı yüz türde, iki bin adet bitki ve çiçek yer alıyor. Piramit bahçede sergilendiği sürece değişecek ve dönüşecek; bitkiler filizlenecek, çiçek açacak, bazıları tohuma kaçacak, bazıları ölecek. Doğanın, insan uygarlığının en ikonik biçimlerinden biri olan piramit ile etkileşime girerken geçirdiği organik gelişimi gözler önüne sermeyi amaçlayan Denes, "Piramitler matematiğe dayalıdır ve böylece bir tür kusursuzluğa erişirler, fakat aynı zamanda temsil ettikleri ve görselleştirdikleri tüm kusurları da içerirler" diyerek, insan-doğa etkileşimini neden yaşayan bir piramit ile anlatmak istediğini açıklıyor. 

 

 

Şehzade Abdülmecid Efendi ve Hat Sanatı

1 Nisan – 30 Ekim 2022

Resmettiği pek çok tabloda hat levhalarına da yer veren Abdülmecid Efendi, Saray koleksiyonlarındaki ünlü hattatların levhalarından kopyalar yaparak güzel yazı yazmayı kendi kendine öğrenmiştir. Sergide, Şehzade Abdülmecid Efendi’nin büyükbabası, amcası, babası ve kuzeni olan sultanlar II. Mahmud, Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz ve Sultan II. Abdülhamid’in eserlerine yer veriyor.

 

 

Koleksiyon Sergisi. Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu

10 Mayıs 2012 – Devam ediyor

Sergide, İslam sanatının 14. yüzyılından 20. yüzyıla kadar uzanan dönemine ait, ünlü hattatların ve kitap sanatçılarının elinden çıkmış 200’den fazla eser yer alıyor. Müze koleksiyonunu oluşturan; Kuran-ı Kerim nüshaları, nadir elyazması kitaplar, kıta ve murakkalar, levha ve hilyeler, tuğralı ferman ve beratlar ile hattatların yazıda kullandığı sanatçıların yarattığı özgün tasarımları ile geleneksel sanatları bugüne ulaştırmayı amaçlıyor. Ayrıca, SSM koleksiyonlarının ve arşivinin dijitale aktarıldığı yeni düzenleme ile, sergi salonlarında augmented reality (artırılmış gerçeklik) tekniğiyle hazırlanan animasyonlar ile ziyaretçilerine interaktif bir deneyim yaşatıyor.

 

 

Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey

4 Haziran – Devam ediyor

“Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin bulgularını içeren sergi; sanatçının boya uygulama tekniklerini, kullandığı malzemeleri ve eserlerin geçirdiği restorasyon çalışmalarını ziyaretçilere aktarmayı hedefliyor. Osman Hamdi Bey ‘in eserlerinde çıplak gözle görünenlerin ötesindeki ayrıntıları aktarmak için, konservasyon ve bilimsel analiz çalışmalarının aşamaları adım adım yansıtılıyor. Osman Hamdi Bey’in eserleri için gerçekleştirilmiş en kapsamlı olan bu projede, X-ışını ile görüntüleme tekniği kullanılmıştır ve tablolardaki unsurların kimyasal analizleri yapılmıştır.

 

 

SSM’de yer alan güncel sergiler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.