Yapı Kredi Kültür Sanat’daki Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet Sergisi

 

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 15 Eylül 2022 – 2 Ocak 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yaptığı “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” sergisi, dünyanın farklı yerlerinde yaşanan adaletsizliklere aşk, umut ve direnişle bakmayı ele alıyor. Sergi için üretilen yeni eserlerin yanı sıra güncel sanatçıların yakın dönemde üretmiş olduğu fotoğraf, yerleştirme, video ve duvar resimler son yıllarda yaşanan sosyal, siyasi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ekolojik sorunlardan kaynaklanan adaletsizlikleri vurguluyor. İsmini Hale Tenger’in aynı adlı ses yerleştirmesinden almış olduğu gibi Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut İstanbul ve Tarabya Kültür Akademisi’nin desteği ile hazırlanmıştır.

 

 

Sergide yer alan sanatçı Cansu Yıldıran’ın doğayı, bedeni ve bağımsızlığı vurguladığı fotoğraf kuir bendenlerin varlığını kabul ederek bir tür Onur Anıtı oluşturmayı hedeflemektedir. Jasper Kettner’in İbrahim Arslan ile birlikte yürüttüğü “Die Angehörigen / Akrabalar” (2019) adlı fotoğraf serisi ile gösterilmek istenen, her bir bireyin kendi öyküsünün olduğu ve insanların rakamlara indirgenerek anonimleştirilip kurbanlaştırılamayacağıdır. Macar fotoğrafçı István Zsiros’un aşk ve umut dolu bir anı göstermek istediği fotoğrafta, Suriye’deki savaştan kaçarken Budapeşte tren istasyonunda sabahlayan insanlar bulunmaktadır.

 

 

Forensic Architecture, Larissa Araz, Adalet Atlası, Sevgi Aka, Babi Badalov, Savaş Boyraz, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Ayşe Draz, Marianne Fahmy, Dana Kavelina, Jasper Kettner & İbrahim Arslan, Şafak Şule Kemancı, Rojda Tuğrul, Hale Tenger, Aslı Uludağ, Viron Erol Vert, Cansu Yıldıran ve István Zsíros’ın çalışmalarıyla katkıda bulunduğu serginin küratörlüğünü Didem Yazıcı ve Peter Sit üstleniyor. Serginin asistan küratörü ise Burcu Çimen.

Daha bir çok sanatçı ve eserin bulunduğu bu derlemede Ekim ayından itibaren Loca’da yapılacak sanatçı atölyelerinde ise “hayat, ölüm, aşk ve adalet” kavramları ele alınacak. Bu dönemde ayrıca sergi için hazırlanan kitap üzerine de bir söyleşi yapılacak. Tiyatro sanatçısı Ayşe Draz’ın sergiden yola çıkarak ürettiği performans ise Aralık ayında sergi mekânında izleyicilerle buluşacak.

 

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.