Sergi Rehberi

Taksim Sanat – Karma Sergi, “Boşlukta Mevcut”

10 Eylül 2022 – 28 Şubat 2023

Boşlukta Mevcut, simsiyah bir boşluğun içinde vücut bulan sese, ışığa ve kente odaklanıyor. Küratörlüğünü Derya Yücel’in; proje asistanlığını Merve Duran’ın yaptığı sergi, ses, ışık ve kent üzerine düşünen; mekânsızlığı hem içerik hem form bağlamında bir deney alanı olarak ele almayı amaçlayan ve günümüz sanat pratiklerinde yapıt-mekân ilişkisine yönelen bir tema etrafında toplanıyor.

 

Sadberk Hanım Müzesi – Felekşan Onar, “Ütopyadan Sonra: Kuşlar

10 Eylül 2022 – 28 Şubat 2023

Sadberk Hanım Müzesi, cam sanatçısı Felekşan Onar’ın yazar ve küratör Arie Amaya-Akkermans’la çok disiplinli bir işbirliği içinde hazırladığı bireysel sergisi “Ütopyadan Sonra: Kuşlar”ı izleyicilerle buluşturuyor. Müzedeki ilk çağdaş sanat girişimi olan proje; heykel, tiyatro, film, arkeoloji ve saha araştırması alanlarına uzanmakta. Müzenin koleksiyonundan seçilen, Bronz Çağından Osmanlı dünyasına uzanan, eserlerle diyalog içinde yeni bir cam heykeller serisi, çağdaş bir tiyatro oyunu ve bir sergi monografisinden oluşan ve üç ana bileşen etrafında kurgulanan “Ütopyadan Sonra: Kuşlar” 28 Şubat 2023’e kadar ziyaret edilebilir. 

 

İstanbul Sinema Müzesi – Karma Sergi, “Stanley Kubrick Sergisi”

1 Ekim-1 Mart 2023

Sinema tarihinde çığır açmış New Yorklu yönetmen Stanley Kubrick’in (1928-1999) tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış sunan ve Kubrick hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi olan “Stanley Kubrick Sergisi” Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında İstanbul Sinema Müzesi'ne konuk oluyor. Kubrick’in sıra dışı dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlayan sergi, çoğu yayınlanmamış belge, obje, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümleriyle sanatçının sinema kariyerine derinlemesine bir bakış sunuyor. Sergi 1 Mart 2023 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

Borusan Contemporary – United Visual Artists (UVA), “Kaosun Eşiği”

17 Eylül 2022 – 27 Ağustos 2023

Borusan Contemporary, yeni geçici sergisi UVA: Kaosun Eşiği ile sanatseverleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. Ağırlıklı olarak Borusan Contemporary’nin siparişi üzerine üretilen eserlerden oluşan UVA: Kaosun Eşiği; ışık, form ve hareketin iç içe geçtiği heykel, performans ve mekana özgü yerleştirmeler ile merak uyandıran, şaşırtan ya da hoşnut eden şekillerde izleyenlerin duyularını harekete geçirerek ziyaretçilerini kozmikten dünyeviye doğru bir yolculuğa çıkarıyor. UVA, İstanbul’daki ilk büyük solo sergisi ile astronomi, kuramsal fizik, doğa olayları, sayısal kültür ve insan psikolojisi gibi çeşitli konuları baştan başa kat ederek, insanın bilişsel kapasitesinin yapay zekâ yoluyla git gide daha çok artırıldığı bir çağda bilgi ve anlam üretiminin sınırlarını araştırıyor. Britanyalı sanatçı kolektifi UVA’nın eserleriyle Julia Kaganskiy küratörlüğünde hazırlanan sergi, 27 Ağustos 2023 tarihine kadar hafta sonları ziyaret edilebilecek. 

 

Ara Güler Müzesi, “Bir Avuç Güzel İnsan”

18 Kasım – Süresiz

Ara Güler’in erken yaşlarda başlayan edebiyat merakından yola çıkarak fotoğraflamaya başladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren “Bir Avuç Güzel İnsan” başlıklı sergi, Ara Güler Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Ara Güler’in fotoğrafladığı Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerine ait portreleri içeren sergi, aynı zamanda sanatçının edebiyatla kurduğu ilişkinin altını çiziyor. Ara Gülerin merceğine girenler; Sabahattin Eyüboğlu, Fikret Adil ve Bedri Rahmi gibi Türkiye Edebiyatı’nın önde gelen isimleri ile sınırlı kalmıyor; aynı zamanda James Baldwin, Arthur Miller gibi dünya edebiyatının değerli isimlerini de içeriyor. Ayrıca sergide, Ara Güler ve dostlarına ait fotoğrafların yanı sıra seneler içerisinde birbirlerine gönderdikleri mektuplar ve farklı belgeler ile de yer alıyor. Sergi 18 Kasım’dan itibaren altı ay boyunca Pazartesi günleri hariç ziyaret edilebiliyor.